Kolonie w Brennej

Zakończyliśmy kolonie w Brennej. Uczestnicy spisali się na medal…

Dodatkowe informacje:

Pierwszy obóz dla dziecka jest sporym przeżyciem. Należy przed wyjazdem przygotować pociechę do faktu, że może odczuwać tęsknotę i nie ma w tym uczuciu nic złego. Natomiast wyjazd na kolonie są dla Was oznaką, że im ufacie i dajecie wolność. Na parę dni przed obozem u dzieciaków mogą nasilić się objawy strachu przed brakiem rodziców. Nie należy tego lekceważyć czy ignorować. Warto dać wsparcie i dodać otuchy. Proszę nie dawać dziecku furtki w postaci deklaracji: – jak będziesz tęsknił to przyjedziemy po Ciebie. Tęsknota jest tylko oznaką dużego przywiązania do bliskich. Pamiętajcie, że to są sportowcy i musimy budować ich charakter.

Przed obozem może polecamy dać dziecko do dziadków na weekend czy zrobić nocowanko u kolegów/koleżanek.

W trakcie zbiórki przed wyjazdem najlepiej pożegnać dziecko z uśmiechem na twarzy i zrobić to bez zbędnego przedłużania. Dziecko może mieć ze sobą ulubioną przytulankę.

W trakcie kolonii dzieci nie mogą posiadać telefonów komórkowych. Kontakt z nimi będzie ograniczony, bo plan zajęć też będzie wypełniony. Rodzice w każdym momencie mogą spróbować skontaktować się z trenerem. Dzieci też będą mogły zadzwonić do rodziców (np. raz dziennie). Najlepiej nie dzwonić w godzinach wieczornych jeśli ma się obawy o huśtawkę nastrojów dziecka. W tym okresie najczęściej dzieciaki się rozklejają. Pamiętajcie, że płacz nie jest oznaką, że dzieje się z nimi coś złego. Warto wtedy odwrócić uwagę i zapytać co się robiło, z kim się bawił. Ponownie nie ignorujcie ich emocji, dodajcie otuchy.

Co gdy dziecko dzwoni i błaga o zabranie? Należy do tej sytuacji podejść na chłodno. Proszę tą informację nam przekazać. Może być tak, że dziecko przez cały dzień  bawi się świetnie, ale ma po prostu chwile słabości.

Postaramy się wspólnie odróżnić traumę od zwykłej tęsknoty. Traumę (która naprawdę zdarza się niezwykle rzadko) dziecko objawia w ten sposób, że płacze większość dnia, nie chce uczestniczyć w zajęciach, nie ma apetytu i nie nawiązało żadnych znajomości na obozie. Zaś objawami „zwykłej” tęsknoty są: płaczliwość w czasie rozmowy z rodzicem, czasem trudność z zasypianiem, narzekanie rodzicowi przez telefon, domaganie się częstego dzwonienia. Jednocześnie zaś dziecko zapytane co robiło w ciągu dnia potrafi opowiedzieć o fajnej wycieczce, śmiesznym wydarzeniu czy jak ma imię najlepszy kolega.

Wiemy też, że tęsknota dotyka również rodziców. Nie pokazujcie jednak tych uczuć dziecku przed wyjazdem. Obraz zapłakanej mamy nie pomoże w stawianiu czoła samodzielności u dzieci.

Co zabrać ze sobą?:

– obuwie sportowe na halę, obuwie sportowe na dwór; klapki; ewentualnie sandały.

– 2 ręczniki do kąpieli (mały i duży), ręcznik duży na basen zewnętrzny.

– dużą ilość ubiorów sportowych na trening, skarpetek; (w trakcie każdego dnia będą odbywać się minimum 2 treningi)

– przybory do higieny, ewentualnie płyn/mydło do prania ręcznego;

–  kąpielówki, motylki lub koło ratunkowe (jeśli dziecko nie pływa)

– bidon;

– kieszonkowe należy przekazać trenerowi na zbiórce przed wyjazdem w podpisanej kopercie z banknotami 10 zł; maksymalnie 60 zł; dziecko powinno posiadać swój portfel.

– przy pakowaniu dzieci proszę wkładać osobno koszulki, spodenki etc. Będzie to pomocne przy rozpakowaniu i utrzymaniu porządku w szafkach; warto dać dziecku spis ubrań i dać mu te rzeczy, które już dobrze zna.

– leki należy przekazać trenerowi przed wyjazdem z podpisem i instrukcją dawkowania;

– nie ma potrzeby zabierania ze sobą piłek, można ewentualnie paletki do ping-ponga, można zabrać ze sobą ulubioną grę planszową, karty etc.

Nie wolno ze sobą zabierać:

– konsoli do gier, laptopów, tabletów, smartphonów, telefonów komórkowych.

– chipsów, batonów, chrupek, ciastek, słodzonych napojów;